TEST: Istanbul Agop Xist Dry Dark Crash

Mateusz Wiewióra 15 maja 2020, 10:00 Silesia Music Center Sp. z o.o.
Istanbul Agop Xist Dark Dry Crash 20"820 zł

W ostatnim czasie talerze perkusyjne o ciemnym brzmieniu stają się coraz bardziej popularne, co nie uszło uwadze Istanbul Agop. Zaprezentowana pod koniec 2019 roku seria Xist Dry Dark jest bardzo ciekawą propozycją w wyżej wymienionym segmencie.  

 [img:1]

 

Talerze Istanbul Agop z serii Xist Dry Dark to propozycja, która wydaje się bardzo uniwersalna oraz odpowiednia dla wielu, nie tylko ze względu na przystępną cenę. Jak prezentuje się crash 20" z tej serii? Czy faktycznie jest to instrument dla każdego? - na te pytania postaramy się odpowiedzieć za pomocą poniższego testu.

 

[img:6]

 

Wygląd

W pierwszym momencie wzrok przykuwa surowa powierzchnia talerza z wyraźnymi śladami po młotkowaniu. Nie sposób oprzeć się skojarzeniom z serią Xist Dark, jednak w wypadku testowanego egzemplarza powierzchnia ma trochę inną strukturę - nie jest gładka lecz bardziej chropowata.

Na talerzu zastosowano dwa rodzaje młotkowania - inne na każdej ze stron.

 

[img:2]

 

Młotkowanie od wewnętrznej strony zostawiło bardzo wyraźne pojedyncze ślady po młotku, natomiast to zastosowane na zewnątrz to delikatne ślady - mające bardziej wpływ na estetykę niż na brzmienie. Bell jest standardowych wymiarów wykończony podobnie jak cały talerz - w przypadku spodu producent zaoferował inny charakter. Zdecydowano się na pozostawienie chropowatej charakterystyki, co w połączeniu z gładkim topem stanowi bardzo spójną całość.

 

[img:3]

 

Pierwsze wrażenia

Waga crasha to papier thin, co wyraźnie da się odczuć przy chwyceniu go w ręce. Ze względu na niską wagę talerz bardzo łatwo wygiąć i wydobyć na nim dźwięk za pomocą dłoni - nie trzeba używać bardzo dużo siły, aby uzyskać pełnie brzmienia. To wprost wymarzony instrument do grania pałkami z filcową główką - przy ich użyciu otrzymujemy naprawdę świetne brzmienie, co można usłyszeć na poniższym teście wideo.

 

[img:4]

 

Brzmienie

Dźwięk jest ciemny i suchy - trudno doszukiwać się źle brzmiących alikwotów. W odróżnieniu od większości blach spod szyldu dark jest mniej donośny i zdecydowanie bardziej sterylny - porównywalny do Meinl Byzance Extra Dry Thin Crash 20". Brzmi świetnie przy użyciu każdego rodzaju pałek - zaczynając od klasycznych z drewnianą główką, kończąc na wyżej wspomnianych filcowych.

Profil brzmieniowy Istanbul Agop Xist Dry Dark Crash 20" idealnie sprawdzi się w jazzie, fusion czy też muzyce elektronicznej - niestety ze względu na jego wagę nie będzie idealnym rozwiązaniem w gatunkach wymagających głośnych, przebijających się talerzy. Bell ma bardzo czyste brzmienie, co powoduje, że odnajdzie się w latynoamerykańskiej charakterystyce czy jako wzbogacenie parti solowych. 

 

[img:5]

 

Test video Istanbul Agop Xist Dry Dark Crash 20"

 

Podsumowanie

W swojej kategorii cenowej Istanbul Agop Xist Dry Dark Crash 20" jest zdecydowanie bezkonkurencyjny - zarówno w kwestii wykonania, jak i oferowanej jakości. Ciemne i suche brzmienie talerza sprawdzi się w wielu gatunkach muzycznych. W porównaniu ze swoim droższym odpowiednikiem - Meinl Byzance Extra Dry Thin Crash 20" - Istanbul Agop Xist Dry Dark Crash 20" prezentuje równie dobrą jakość, za praktycznie połowę ceny.

 

Copyright © INFOMUSIC 2017

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz